Firma windykacyjna, która nabyła dług od pierwotnego wierzyciela, ma takie same prawa do odsetek od zaległości, jakie posiadał pierwotny wierzyciel. Tak więc, w teorii, firma windykacyjna może umorzyć odsetki od długu, jeżeli zdecyduje, że taka decyzja jest korzystna z jej punktu widzenia.
W praktyce jednak, decyzja o umorzeniu odsetek jest rzadko podejmowana. Firmy windykacyjne prowadzą działalność gospodarczą i ich celem jest odzyskanie jak największej części niespłaconego długu, w tym odsetek. Umorzenie odsetek miałoby miejsce najczęściej w sytuacji, gdy dłużnik jest w stanie spłacić jedynie część długu, a umorzenie odsetek zachęciłoby go do uregulowania zobowiązań.
Niemniej jednak, decyzja o umorzeniu odsetek leży wyłącznie w gestii firmy windykacyjnej i może zależeć od wielu czynników, takich jak wartość niespłaconego długu, sytuacja finansowa dłużnika, czy też okoliczności powstania zaległości. Dlatego w przypadku konieczności negocjacji warunków spłaty długu z firmą windykacyjną, warto skonsultować się z doradcą prawnym lub finansowym.